علایم سرماخوردگی و درمان آن

با اینکه علائم سرماخوردگی دارم ولی نمی‌دانم سرماخورده ام یا نه!

علایم مهم سرماخوردگی

سرماخوردگی معمولی خودبه‌خود و پس از ۳ تا ۴ روز از بین می‌رود. این سرماخوردگی‌ها معمولا با گلودرد، احتقان و آبریزش بینی شروع می‌شوند و در ادامه سرفه نیز به علائم قبلی اضافه می‌گردد. با این‌که سرفه و آبریزش بینی تا حدودی می‌توانند بیشتر باقی بمانند، اما علائم دیگر سرماخوردگی باید پس از ۴ روز برطرف شوند.
بیشتر ما به‌راحتی تشخیص می‌دهیم که به سرماخوردگی مبتلا شده‌ایم، اما سرماخوردگی همیشه در حد سرماخوردگی باقی نمی‌ماند. بنابراین، بسیار مهم است که بتوانیم تفاوت بین سرماخوردگی‌های عادی و مشکلات جدی‌تر را هم تشخیص بدهیم. برای این‌که این تفاوت‌ها را برای شما روشن کنیم، از پزشکان خواسته‌ایم که اطلاعات دقیقی درباره این موضوع در اختیار شما بگذارند. علائم بیماری شما بیش از ۴ روز ادامه می‌یابد سرماخوردگی معمولی خودبه‌خود و پس از ۳ تا ۴ روز از بین می‌رود.
این سرماخوردگی‌ها معمولا با گلودرد، احتقان و آبریزش بینی شروع می‌شوند و در ادامه سرفه نیز به علائم قبلی اضافه می‌گردد. با این‌که سرفه و آبریزش بینی تا حدودی می‌توانند بیشتر باقی بمانند، اما علائم دیگر سرماخوردگی باید پس از ۴ روز برطرف شوند.
درواقع، سرماخوردگی معمولی با چند روز استراحت، آبرسانی صحیح به بدن و کارهای ساده دیگر رفع می‌شود. اگر علائم شما بیشتر از ۴ روز ادامه پیدا کنند، احتمال دارد که نشان‌دهنده ابتلا به بیماری‌های جدی‌تر مانند آنفلوآنزا یا مونونوکلئوزیس (mononucleosis) باشند.
برای کسب اطمینان از این موضوع، حتما نزد پزشک بروید. علائم شما از بین می‌روند و بعد دوباره برمی‌گردند اگر فکر می‌کنید که دوره بهبودی را کاملا طی کرده‌اید، اما علائم بیماری بعد از مدت کوتاهی دوباره برگشته‌اند، ممکن است به بیماری برگشت‌پذیر یا superinfection مبتلا باشید.
درواقع، در ابتدا فقط به سرماخوردگی مبتلا بوده‌اید، اما سیستم ایمنی شما آسیب دیده است و در ادامه به مشکلات جدی‌تر مانند ذات‌الریه یا عفونت سینوس مبتلا شده‌اید. مراجعه به پزشک در این مواقع ضرورت دارد، چون در صورت لزوم باید از داروهای مناسب مانند آنتی‌بیوتیک‌ها استفاده کنید.
اخیرا از سفر برگشته‌اید و احساس مریضی می‌کنید گسترش سفرهای بین‌المللی در دهه‌های اخیر پزشکان را نگران کرده است، چون بعضی از افراد را در معرض ابتلا به بیماری‌هایی قرار می‌دهد که در حالت عادی مشکل‌ساز نمی‌شوند.
به همین دلیل، اگر از سفر بازگشتید و هر گونه علائم بیماری را در خودتان احساس کردید، حتما نزد پزشک بروید و مساله را یک سرماخوردگی ساده تلقی نکنید. به تب شدید مبتلا شده‌اید تب کردن در دوره سرماخوردگی غیرممکن نیست، اما چنین اتفاقی عادی تلقی نمی‌شود، خصوصا اگر فرد بیمار به تب شدید دچار شود. درواقع، ‌اگر تب شما روی ۳۸.۳ سانتی‌گراد یا بالاتر از آن باشد،‌ احتمالا به گلودرد استرپتوکوکی یا strep throat مبتلا شده‌اید.

بسیاری از بیماران مبتلا به این نوع از گلودرد، تب شدید را در روزهای اولیه بیماری تجربه می‌کنند. محققان می‌گویند که جدی گرفتن گلودرد استرپتوکوکی واقعا ضروری است، چون اگر به‌درستی و به‌موقع درمان نشود، می‌تواند به تب روماتیسمی منجر شود و فرد را به مشکلات قلبی مبتلا کند. به سردرد شدید مبتلا شده‌اید پزشکان می‌گویند که سردرد شدید، خصوصا اگر با تب و گرفتگی گردن همراه باشد، می‌تواند یکی از نشانه‌های ابتلا به مننژیت تلقی شود. از طرف دیگر، سردردهای همراه با احساس فشار در ناحیه سر یا سردردهایی که به ناحیه چشم‌ها و بینی سرایت می‌کنند، می‌توانند از نشانه‌های ابتلا به عفونت سینوس باشند. این نوع از سردردها، با خم شدن به سمت جلو، تشدید می‌شوند، چون در این حالت فشار بیشتری به سینوس‌های مسدودشده وارد می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *