عوارض استفاده زیاد از کولر گازی و آبی

عوارض کولر ؛باد کولر چه ضررهایی دارد

کولر های گازی (اسپلیت ها) و آبی سبب خشکی بدن ،مشکلات تنفسی و سردرد می شوند شاید شما از خنکی هوای کولر لذت ببرید ولی اگر مواظب نباشید ممکن است این لذت به ناراحتی تبدیل شود.

5 مورد از عوارض هوای کولر گازی و آبی

در روزهای گرم تابستان ، نشستن زیر باد خنک کولرگازی مفرح و لذتبخش است و شاید هیچوقت به این مساله فکر نکرده اید که ممکن است این باد خنک و ملایم عواقبی برای سلامتی انسان داشته باشد .عوارضی مانند گلو درد معمولی و سرماخوردگی، خشکی پوست و … از جمله عوارض شایع استفاده ی بیش از حد از کولر گازی می باشند.این عمدتا به این دلیل است که سلامتی شما برای ماندن در محیط خشک مناسب نیست.البته اگر از کولر آبی استفاده می کنید قاعدتا کولر آبی به دلیل نداشتن فیلترهای هوا و گرفتن هوای بیرون آلوده تر از هوای کولر گازی می باشد پس کولر آبی از این لحاظ مضرتر از کولر گازی می باشد.

1. مشکلات تنفسی

حتما می دانید هر تغییر جدی در دما به سیستم تنفسی آسیب می رساند. بنابراین، حرکت از دمای گرم به دمای سرد می تواند باعث مشکلات جدی شود.به دلیل گردش هوا، بیشتر در معرض عفونت های تنفسی قرار می گیرید که باعث مشکلاتی نظیر عفونت گلو یا التهاب حلق می شود.

در حقیقت، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد افرادی که زمان بیشتری را در محیط های دارای تهویه هوا صرف می کنند ریسک بیشتری در ابتلا به رشد عفونت گلو و بینی دارند. بنابراین، آن ها شانس بیشتری برای توسعه ورم غشایی بینی دارند.

عوارض و معایب کولر گازی برای سلامتی

2. عفونت های ویروسی

یکی از تاثیرات بسیار معمول تهویه هوا، گسترش عفونت ویروسی به خاطر سیستم ایمنی ضعیف است.در محیطی که کولر است، هوای قدیمی به طور مداوم به چرخش در می آید، و هوای تازه را از ورود به داخل باز می دارد.

در نتیجه جریان هوا کهنه و سرایت میکروب های سرماخوردگی و آنفولانزا و همچنین دیگر باکتری ها از فردی به فردی دیگر انتقال می یابد بنابراین، ریسک بیشتری برای ابتلا به عفونت ویروسی در چنین محیطی به نسبت یک اتاق بدون تهویه وجود دارد.

3. خشکی

افرادی که ساعت های زیادی در اتاق های کولر دار وقت صرف می کنند، به طور عادی بیشتر در معرض خشکی بدن قرار دارند. از آنجا که کولر رطوبت زیادی را جذب می کند، و مردم اغلب آب کافی نمی خورند، آب بدن کم می شود.

این امکان وجود دارد که دمای هوا خنک تر شود، چون بدن احساس گرما نمی کند به همین دلیل تشنه نمی شوند علاوه بر این، بودن در محیط خنک تر به این معنی است که بدن نیاز به حرکت کمتری دارد.

4. سردرد

 یکی از رایج ترین اثرات جانبی کولرگازی ها سردرد می باشد. قطعا، اگر از کولر استفاده می نمایید، می توانید به راحتی دچار سردرد و یا حتی میگرن شوید ؛ بدیهی است که خطر از دست دادن آب نیز احتمال سردرد را افزایش می دهد. خشکی با وجود اینکه محرک دیگر مشکلات سلامتی است، اغلب نادیده گرفته می شود.

 5. خشکی چشمان

کولر می تواند موجب خشکی چشمها  شود که منجر به درد و خارش خواهد شد. البته، کولر به طور مستقیم باعث خشک شدن چشم ها نمی شود، اما قطعا به افرادی که این مشکل را دارند کمک نمی کند.فقط باعث می شود که اوضاع بدتر شود. بنابراین اگر از چشمان خشک رنج می برید، بهتر است کمتر در محیطهایی قرار بگیرید که دارای تهویه مطبوع هستند.

 

امیدواریم مقاله فوق برای شما مفید واقع شده باشد البته لازم است ذکر کنیم که کولر گازی اسپلیت ال جی و مدلهایی که دارای فیلتر هوا هستند به مراتب بهتر از کولرهای بدون فیلتر هستند که ال جی این مورد را بهتر از سایر برندها رعایت نموده است.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *